Reklama
 
Blog | Beata Krusic

Táta Grety Thunberg…

Když jsem si dnes přečetla slova otce šestnáctileté aktivistky, Grety Thunberg, musím říct, že jsem dostala malou – něžnou „ránu“ do srdce. A byl to zároveň i spouštěč k tomu – zase si něco od toho srdce napsat.

Snad právě proto, že vychovávám synka s diagnosou Aspergerova syndromu, se mě slova Gretina otce tak dotkla – a s čistým svědomím mohu říci, že mu rozumím a s jeho vyjádřením naprosto souzním. Těší mě i fakt, že se mi potvrdilo moje intuitivní vnímání Grety a jejího příběhu, který na mě zapůsobil velmi pozitivně, emocionálně a zároveň pravdivě. Pravdivě ve smyslu vnímání té dívky, žijící s diagnozou mírnější formy autismu -( Aspergerův syndrom) a jemu přidružených záležitostí. Tím, že jsem pronikla přes svého syna do světa těchto lidí, jsem si byla tak nějak jista – že to, co se kolem Grety Thunberg kolikrát celospolečensky přetřásá, jak jsou doslova stokou hnáni její rodiče, kteří všemi možnými moralisty a „odborníky“ získávají nálepku strašných a nezodpovědných rodičů, kteří se na své nemocné dceři doslova přiživují a využívají ji ke svým záměrům……, je velmi nekompetentní, hloupé a povrchní nahlížení. Cítila jsem, že Greta Thunberg jedná sama za sebe – a že ji těžko může kdokoliv ovlivnit. Protože aspergera ovlivnit nelze.

Lidé s Aspergerovým syndromem – pokud se pro něco rozhodnou, pokud jejich bytostí zaznívá „záměr“, rezonující celou bytostí a jejich nastavením, oddávají se plně, celým srdcem, celou osobností. A neexistuje nic a nikdo, kdo by dokázal jejich kroky zastavit. Tedy v tomto případě ani rodiče toho příliš nezmůžou. Tito lidé jsou zvláštní tím, že se jako by „rozpomínají“ na své poslání, se kterým přišli na svět a dalo by se říci, že je v logice věci, že je potřebují naplnit. V rámci uspokojení sebe sama – a zároveň v kontextu povšechné kooperace se světem, lidstvem, přírodou, životem….. Zdá se tedy, že je vše v nejlepším pořádku a je fajn, že tu Greta je:-).

A co že mě tedy tak dostalo v rozhovoru s tátou Thunbergem?

Tak především to, když popsal chvíle, kdy Greta začala trpět několik let před určením diagnosy Aspergerova syndromu – těžkými depresemi. Přestala chodit do školy, přestala mluvit, o slovo se hlásila i porucha přijmu potravy. V té době oba rodiče toužili přimět své dítě k životu. Pokoušeli se s Gretou mluvit o světě, přírodě, o tom, jak si jako lidstvo stojíme, o klimatu…..A v tu dobu se Greta počala „probouzet“. Jak už tak u aspíků bývá – byla nekompromisní a obvinila tvrdě své rodiče, že jsou pokrytečtí a nedělají nic – aby světu, lidem i přírodě pomohli…..A odtud, jak uvádí otec Grety Thunberg, přichází rodičovský nápad, začít tzv. „lépe žít“. Maminka, operní pěvkyně, se  rozhodla omezit dopravu letadly a být více s rodinou a otec se stal veganem. Upřímně přiznává, že to neudělal pro lidstvo, ale pro svou dceru, kterou uviděl šťastnou a živoucí. Dle mého dojemný a krásný příběh jedné rodiny, přesahující však dál – do rozměru nadčasové lidské otázky. V tomto případě tedy k otázce cesty současného moderního člověka, jdoucího v zaběhnutém, celosvětovém, civilizačním systému – vykazujícím už v mnoha ohledech jisté trhliny. Ať už v otázce mezilidských vztahů, vztahu člověka k sobě sama, v otázce politické, ekonomické, náboženské…….a především ve vztahu člověka a přírody. Pakliže se stalo, že Greta Thunberg svého času přestala komunikovat s okolím – a ve chvíli, kdy ji v podstatě k životu přiměli její rodiče nastolenými celosvětovými tématy doma řešenými – a ta dívka znovu ožila, promluvila……a své „probuzení“ se rozhodla předávat dál – svou aktivistickou činností, za kterou je mnohými znova srážena k zemi……, tak potom děkujme Bohu, že se tak stalo. Já osobně jsem šťastna za Gretu, za její rodiče, za nás, za lidi, že jsme dostali další šanci – přemýšlet a cítit.

Osud Grety Thunberg je dán.  A chce být naplněn. Troufám si říct, že ta úvaha o nezodpovědnosti, o které se v případě Gretiných rodičů často hovoří – není vůbec na místě.  Je vůbec důvod zlobit se na ty rodiče? Zlobit se a kritizovat je za to, že podporují své dítě, které chce pro svět to krásné a čisté? Není na místě zamyslet se nad tím, zda spíše my už nejsme tím zajetým, celosvětovým, uniformovaně dupajícím systémem tak prolezlí – že si odmítáme ze zvyku připustit, že jdeme totálně špatně?

Za sebe chci říct, že držím Gretě moc palce v její aktivistické činnosti:-). Její bytost vnímám velmi čistě a mile a směrem k jejímu domovu zasílám velký pozdrav a úsměv:-).

 

 

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama