Reklama
 
Blog | Beata Krusic

„Tady asistoval sám Bůh“…aneb S láskou na Slovensko

Už několik dnů mě doslova pronásleduje hudební záležitost, který dle mýho náleží přirovnání – skvost. A samozřejmě, že ne – jen dle mýho mínění. V roce 2007 si Slováci v anketě Hit století, zvolili nesmrtelnou baladu „Vyznanie“, v nezapomenutelným podání Mariky Gombitové.

Písničky se ve mně probouzí stejně, jako emoce. Přichází a odchazí, jak se jim zachce, někdy se zastaví a chvíli se usadí, jindy se jen mihnou- a jsou pryč. „Vyznanie“ ale letos ke mně zavítalo úplně nečekaně a zavrtalo se dost hluboko. Až tak, že jsem si ho včera musela pod širým nebem hrát, jak o život a následně s obrovským díkem myslet na tvůrce téhle jedinečné písně.

Janko Lehotský, Kamil Peteraj, Marika Gombitová. Trio, bez kterého by Vyznanie nebylo tím, čím je. Baladou světovýho formátu, na kterou mohou být naši bratři – Slováci, právem hrdí. Až se mi hrnou slzy do očí, když si uvědomím, jakou silou musel být obdarován a pohlcen Janko Lehotský ve chvíli, kdy komponoval píseň, se kterou pak Marika Gombitová zářila na Bratislavské lyře a dodnes ta píseň nenalezla konkurenci. Samozřejmě nelze opomenout nádherný text a neopakovatelný, osobitý kouzlo Maričina hlasu.  Múzy při zrození téhle písničky musely stopro objímat své stvořitele a vést jejich intuici během tvoření.

„Tady asistoval sám Bůh“…..i takový komentář jsem objevila v diskuzích směrem k písničce. A naprosto s ním souzním. Buší mi do srdce a vrací čas, kdy zněla na prvním rande s otcem Izáka. Bylo to tehdy na pražským Výstavišti v Holešovicích, kde ji stále dokola a dokola pouštěl kdosi ze stánku s občerstvením a my dva opodál, nad nefalšovaným „komanč-turkem“ v kelímku, začínali koketovat s osudem. Byl to shodou okolností Slovák, ten pán, který už tu není…. a snad možná i proto, má ta píseň takovou moc – znít. ………

„Něch aj jeseň májom je.“  To se zpívá v refrénu. A mě přitom napadá, že nejen láska, ale třeba právě i píseň má v sobě potenciál proměnit člověku podzim v máj. Hřát v duši a probouzet naději.

Můj obrovský dík letí s láskou na Slovensko……..

Marika Gombitova – Vyznanie – YouTube

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama